Masz nadwagę? Będą ją też miały Twoje dzieci!

01 Lip 2013 | Autor: | Kategoria: TOP news, Zdrowie

W myśleniu o własnej otyłości mężczyźni powinni przestać być egoistami. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Ohio dowodzą bowiem, że otyłość ojca ma bezpośredni wpływ na to, czy tendencje do zbytniego tycia będzie miało jego potomstwo. Złe odżywianie i zbyt mało aktywny tryb życia to więc coś, co godzi nie tylko w nas samych.

źródło: dziennik.pl

źródło: dziennik.pl

Szczegóły wspomnianych badań przedstawiła prof. Felicja Nowak na tegorocznym, 95. już zjeździe Towarzystwa Endykronologicznego w amerykańskim San Francisco. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki, swoje analizy naukowcy przeprowadzali na grupie myszy. Połowie gryzoni płci męskiej przez trzynaście tygodni podawano pokarmy tłuste (mające ok. 45% kalorii pochodzących z tłuszczu), zaś drugą połowę żywiono jedzeniem niskotłuszczowym (do 10% kalorii pochodzących z tłuszczu). Co jednak ważne, ogóle liczba kalorii, które przyjmowały każdego dnia obie grupy mysz, nie różniła się. Po takiej trzymiesięcznej diecie samce dopuszczono do reprodukcji, przy czym wszystkie z samic były wcześniej żywione niskotłuszczowo.

Narodzone z tych „związków” dzieci mierzono i ważono cztery razy: w dwadzieścia dni po urodzeniu, po skończeniu szóstego tygodnia życia oraz wtedy, gdy skończyły one pół roku i rok. Przy każdym z tych pomiarów wychodziło, że potomstwo samców otyłych miało zauważalnie większą masę ciała niż potomstwo ojców poddanych diecie o niskiej zawartości tłuszczu. Ciekawe jest też to, że te różnice wagowe nie miały związku ani z apetytem maluchów, ani też z rodzajem jedzonych przez nie posiłków o odstępami między nimi (wszystkie małe myszy były karmione w ten sam sposób). Potomstwo „chudych” ojców było też bardziej aktywne.

Jak więc wynika z badania, nadwaga dziedziczona jest najprawdopodobniej nie wskutek mutacji danych genów, a zmian ich ekspresji. To bardzo dobra informacja gdyż wynika z niej, że na tendencję do otyłości można wpływać między innymi za sprawą czynników środowiskowych oraz tych związanych ze stylem życia.

Drodzy Panowie – do dzieła więc! Jeśli chcecie, by wasi synowie i wasze córki cechowały się idealną sylwetką i chęcią do różnorodnej aktywności ruchowej – zadbajcie najpierw o własne ciała.