Wyjazd samochodem służbowym na wakacje

08 Lip 2013 | Autor: | Kategoria: Motoryzacja, Porady

Wiele osób planując wyjazd na urlop myśli o tym, by jechać na nim autem służbowym. Wiele przedsiębiorstw pozwala bowiem swoim pracownikom wykorzystywać samochód firmowy także w czasie wolnym. Wiążą się z tym jednak pewne ograniczenia, o których nie można zapominać.

źródło: interia.pl

źródło: interia.pl

Przede wszystkim: zazwyczaj by móc wyjechać autem służbowym w dalszą prywatną podróż należy w firmie złożyć wcześniej odpowiedni wniosek. Dotyczy to tak wyjazdów na urlop w Polsce, jak i za jej granicą. Po jego akceptacji należy pamiętać, że (w większości przypadków) samochodem służbowym na wyjeździe prywatnym może nadal kierować tylko pracownik bądź (co rzadziej) członek rodziny w obecności pracownika.

Trzeba również pamiętać o tym że mimo, iż pracodawca udostępni nam samochód, przy planowaniu wyjazdu do takich krajów jak Białoruś czy Ukraina potrzebować będziemy nie tylko pisemnej zgody na użytkowanie pojazdu, ale i notarialnego poświadczenia udostępnienia auta przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego na język danego państwa, a przynajmniej na język angielski.

Kolejne pytanie dotyczy kosztów związanych z zakupem benzyny podczas wyjazdu urlopowego. Kwestia ta nie jest jednoznaczna i zależy od danego pracodawcy. Może się zdarzyć tak, że firma dopłaca do benzyny do określonej kwoty, choć niejednokrotnie całe koszty paliwa musi ponieść pracownik. To, jak przedstawia się ta sprawa, należy sprawdzić w firmowym regulaminie użyczania pojazdów.