Jeszcze lepsza aparat od Sony – model A7S już latem

24 Cze 2014 | Autor: | Kategoria: Fotografia

Najnowszy model aparatów fotograficznych Sony, o oznaczeniu A7S to typ aparatu systemowego z wymienną optyką. Marka wprowadziła nieco udoskonaleń w swoim wcześniejszym modelu z korpusem A7. Jednym z nich jest dodanie trybu „cichych zdjęć”, który jest niezastąpiony w sytuacjach, w których wymagana jest absolutna cisza. Innym ulepszeniem jest szerszy zakres czułości ISO podczas nagrywania filmów. We wcześniejszej wersji dolna granica ISO wynosiła 200, a obecnie jest to 100. Co ciekawe, górną granicę wynoszącą 102 400 można rozszerzyć do 409 600. Zakres czułości podczas fotografowania nadal wynosi od ISO 100 do ISO 102 400, z możliwością rozszerzenia do ISO 50 — 409 600. Zwiększył się natomiast zakres dynamiczny przetwornika obrazu – dla wyjściowych danych RAW wynosi on 15,3 stopnia przysłon.

źródło: Sony

źródło: Sony

Model Sony A7S ma matrycę o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości 12 megapikseli, a skrzydła rozwija podczas filmowania – między innymi potrafi nagrywać materiał w rozdzielczości 4K, choć nie na kartę pamięci, a jedynie zewnętrzny rekorder.

Korpus nowego modelu A7S jest nadal niewielki o całkiem klasycznej ergonomii, a zdecydowaną większość funkcji i rozwiązań dzieli z modelami A7 i A7R. Zmianie uległ natomiast autofokus, który według zapewnień firmy Sony jest w A7S czulszy. Zmieniła się również matryca. Zdecydowanie zarówno sama matryca, jak i cały aparat zostały zaprojektowane pod nagrywanie filmów. Bezpośrednio na kartę aparat potrafi rejestrować materiał w rozdzielczości Full HD 1080p60 z wykorzystaniem formatu XAVC-S. Inne funkcje filmowe proponowane w nowym rozwiązaniu, to profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego. Aparat Sony A7S trafi do sklepów latem tego roku.