Dla koneserów wina – Marani Saperavi Bio

05 Lut 2015 | Autor: | Kategoria: Styl

Marani Saperavi Bio powstaje z owoców szczepu Saperavi z ekologicznej winnicy Kudigora. Owoce te dojrzewają w zgodzie z zasadami upraw organicznych, są wolne od syntetycznych pestycydów czy nawozów sztucznych, a pod koniec września są ręcznie zbierane, odszypułkowane i tłoczone. W dalszej kolejności fermentują na naturalnych drożdżach w kadziach z nierdzewnej stali, co trwa osiem dni. Następnie wino zostaje zlane znad osadu i poddane fermentacji malolaktycznej i przez 12 miesięcy dojrzewa w kadziach. Właśnie tak powstaje Marani Saperavi Bio. Ten ekologiczny proces przekłada się na wyjątkowy smak, barwę i aromat wina, które posiada głęboki, czerwony kolor, przechodzący niemal w czerń.

materiały prasowe

materiały prasowe

Wino pachnie przede wszystkim owocami leśnymi, porzeczką i aronią, a ten intensywny, owocowy aromat jest wzbogacony subtelnymi nutami mchu, mokrej ziemi i igliwia. W dalszej kolejności możemy wyczuć także nuty korzenne, lekko przypalone tło, a także rejestr dymno-śliwkowy. Te doznania prowadzą wprost do owocowo-pestkowego finiszu. Marani Saperavi Bio to reprezentatywny przykład gruzińskiego, czerwonego wina, które idealnie komponuje się z tradycyjnymi dla tego rejonu mięsami czyli jagnięciną i wołowiną. Można też oczywiście wprowadzić je do menu składającego się z potraw kuchni innych regionów Europy – najlepiej mięsnych, ale nie tylko. Dobrze będzie się komponować także z wyrazistymi serami czy rybami. Takie wyśmienite gruzińskie wino o bogatym aromacie będzie doskonałym dodatkiem do kolacji i prezentem walentynkowym dla dziewczyny.

Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o.