Eco driving – dbanie o środowisko i własny portfel

05 Wrz 2012 | Autor: | Kategoria: Motoryzacja, Porady

Eco driving – tylko moda czy już nowy, stały trend? Myślę, że bardziej to drugie, bo wykorzystując zasady eco drivingu nie tylko dba się o środowisko, ale przede wszystkim oszczędza na paliwie. A przecież każda zaoszczędzona złotówka jest ważna. Co więc robić, by jeździć bardziej „eko”?

źródło: sxc.hu

Aby zmniejszyć ilość szkodliwych dla środowiska substancji wydalanych z silnika naszego auta, a przy tym obniżyć spalanie, po pierwsze trzeba pamiętać o tym, by jeździć płynnie. Częste hamowanie i ponowne ruszania wymaga bowiem zużycia dodatkowej energii. Jeśli więc to możliwe, wybierajmy spokojne trasy, na których trudniej o korki.

Z kolei na tych ruchliwszych, miejskich drogach, dostosujmy się do ich rytmu jazdy, starając się przewidzieć zmiany. Dzięki temu unikniemy szarpania auta, ostrego hamowania przed światłami czy długiego oczekiwania na zmianę pasa ruchu.

źródło: sxc.hu

Zmieniając biegi wcześniej starajmy się wybrać te wyższe, dzięki czemu zaoszczędzi się do 8% paliwa. Nie polecane jest również przeciąganie silnika na danym biegu, które może i spowoduje miłe dla uszu wielu kierowców wycie, ale przy okazji podniesie spalanie.

Kolejny krok to usunięcie zewnętrznych bagażników (w tym tego dachowego) jeśli tylko nie są one aktualnie używane. W ten sposób znacznie zmniejszy się opór powietrza stawiany przez samochód, a wraz z nim zużycie paliwa spadnie od 5% do nawet 40%. Ekonomiczność podniesie też wyłączanie silnika, jeśli musimy zatrzymać się gdzieś na dłużej niż minutę (na przykład przed przejazdem kolejowym).

W upalne dni podczas jazdy korzystajmy raczej z wentylacji, a nie z otwartych okien. Te drugie bowiem mogą podnieść spalanie o nawet 5%. Jeśli natomiast wybieramy chłodzenie klimatyzacją, wyłączmy ją chwilę przed dojechaniem do celu. Robiąc tak nie tylko oszczędzimy energię, ale też unikniemy szoku termicznego, jaki mógłby nas dopaść po wyjściu na rozgrzaną przestrzeń.

źródło: sxc.hu

Niewielu kierowców wie, że ciśnienie powietrza w oponach ma również wpływ na poziom spalania. Już to za niskie o 0,5 bara zwiększa zużycie paliwa o nawet 3%, a przy tym powoduje większe zużycie opon. Biorąc pod uwagę fakt, że miesięczne ubytki w ciśnieniu wynoszą od 2,5% do 5%, starajmy się więc regularnie je podnosić.

Sami przyznacie, że powyższe zasady ekologicznej jazdy nie są bardzo skomplikowane i czasochłonne. A przy tak niewielkim wysiłku możemy zaoszczędzić nawet do 30% paliwa, co jest bardzo opłacalne w obecnych czasach, kiedy to ceny paliwa skaczą powyżej poziomu przyzwoitości. Mówiąc krótko: eco driving po prostu się opłaca.