Cała prawda o przeszczepie włosów

13 Lip 2015 | Autor: | Kategoria: Zdrowie

Calvitium non est vitium, sed prudentiae indicium, głosi łacińska sentencja, co w tłumaczeniu oznacza: łysina to nie ułomność, ale oznaka mądrości. Niestety mężczyźni dotknięci łysieniem wcale tak nie uważają. Wręcz przeciwnie, utrata włosów postrzegana jest przez nich jako oznaka starzenia się i uszczerbek na ich urodzie. U wielu mężczyzn obniża się samoocena, są zdania, że stają się poprzez utratę włosów mniej męscy, co skutkuje kompleksami, a w skrajnych przypadkach doprowadza nawet do depresji.

Z nadmierną utratą włosów zmagają się głównie mężczyźni i to wcale nie panowie w średnim wieku, jak głosi obiegowa opinia. Przypadłość ta coraz częściej dotyka także młodych przedstawicieli tej płci. Najbardziej powszechną formą łysienia jest tzw. łysienie androgenowe, a charakterystyczne w tym przypadku jest przerzedzanie się włosów na skroniach i czubku głowy. Łysienie androgenowe należy do chorób przewlekłych i progresywnych, zatem mężczyźni, którzy mają skłonność to tego rodzaju wypadania włosów, będą ich tracić coraz więcej, a wszystkiemu winny jest hormon, bo proces łysienia u mężczyzn wiąże się z nadmierną aktywnością męskiego hormonu testosteronu. A konkretnie jego aktywnego metabolitu 5 dihydroksytestosteronu (5DHT). Aktywna forma 5DHT jest czynnikiem odpowiedzialnym za stopniową miniaturyzację mieszków włosowych, a wynikiem takiego stanu rzeczy jest to, że włosy rosną cieńsze, tracą kolor i w rezultacie wypadają.

iclipart.com

iclipart.com

Co zrobić, aby powstrzymać łysienie? Aby włos był w pełni zdrowy, trzeba zadbać a stan skóry głowy – musi być ona odżywiona. W tym celu powinno się stosować odpowiednią dietę, jak i odżywiać skórę od zewnątrz poprzez używanie specjalnych maści oraz kremów. Wykonywane są również zabiegi specjalistyczne jak mezoterapia igłowa, która ma na celu odżywić skórę głowy i tym samym zachować włosy jak najdłużej. Niestety powyższe działania pozwalają tylko opóźnić proces łysienia, nie umieją go jednak zatrzymać.

Jedynym sposobem na przywrócenie utraconych włosów, a tym samym poprawienie wyglądu i odzyskanie pewności siebie, jest zabieg przeszczepienia włosów, zwany także transplantacją i implantacją. Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest uzupełnienie włosów w tych miejscach, w których nastąpił proces wyłysienia, bądź włosy uległy znacznemu przerzedzeniu. Przeszczepiane włosy nie tracą genetycznie „zaprogramowanej” siły wzrostu i na miejscu, na które zostaną przeszczepione nadal zachowują swoją zdolność do wzrostu. Metod przeszczepiania włosów jest kilka: przeszczep mieszków włosowych metodą Strip, metodą FUE, metodą Safer.

Źródła: przeszczepywlosow.pl „Kosmetologia Estetyczna” 1, 2013 rok.