Cała prawda o przeszczepie włosów cz. II

15 Lip 2015 | Autor: | Kategoria: Zdrowie

Poniżej prezentujemy metody przeszczepu mieszków włosowych.

Przeszczep mieszków włosowych metodą Strip

Zabieg polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z boków głowy oraz z jej tyłu. W tych bowiem miejscach włosy są permanentne  czyli stałe i nie podlegają działaniu dihydroksytestosteronu. U osób borykających się z problemem nadmiernej utraty włosów ten obszar zawiera szczepy włosów dominujących czyli takich, które mają zdolność rośnięcia na każdej wyłysiałej części głowy, gdzie są przeszczepiane. Chirurg po pobraniu materiału dokonuje rozdzielenia wszystkich pobranych włosów na szczepy, które zawierają od jednego do sześciu włosów. Po przygotowaniu obszaru biorczego skóry głowy, który polega na mikropęknięciach skóry, następuje wszczepianie przeszczepów. Czas zabiegu zależy od liczby przeszczepów. Przy ilości tysiąca przeszczepów, to zazwyczaj 2 – 3 godziny. Powyżej dwóch tysięcy przeszczepów zabieg może trwać około sześciu godzin. Włosy, które uległy przeszczepieniu przechodzą przez fazy gojenia a proces ten trwa zwykle 2 – 3 miesiące. Po upływie tego czasu, włosy zaczynają rosnąć w takim samym tempie jak pozostałe włosy. Średnia wzrostu wynosi około 1 – 1,5 cm miesięcznie.

Dla pacjenta najmniej komfortowy jest pierwszy tydzień po zabiegu. Na głowie utrzymuje się obrzęk oraz zasinienie. Niektórzy odczuwają tzw. ból pozabiegowy. Miejsca przeszczepów pełne są drobnych strupków po nakłuciach, które po pewnym czasie samoczynnie odpadną. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie blizny w miejscach, z których zostały pobrane włosy do przeszczepu. Miejsce to zszywane jest szwem ciągłym. Blizny te jednak powinny zakryć pozostałe włosy, tak więc nie powinny być widoczne. Co do blizn w miejscach, gdzie zostały wszczepione pobrane wszczepy, powinny one zniknąć w przeciągu 1 – 2 tygodni po zabiegu.

iclipart.com

iclipart.com

Przeszczep mieszków włosowych metodą FUE

Zaletą tego rodzaju zabiegu jest jego mała inwazyjność, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko krwawienia, infekcji oraz bólu pozabiegowego. Metoda FUE nie wymaga użycia skalpela, ani szycia skóry. Przebieg zabiegu wygląda tak, że z okolic dawczych pobrane zostają pojedyncze zespoły mieszkowe, a do pobrania wszczepu używa się narzędzia o średnicy od 0,8 mm do 1,2 mm. Wszystko zależy od stanu skóry, jakości i gęstości włosów pacjenta. Po pobraniu mieszków włosowych, dalsza część zabiegu nie różni się od metody Strip. Podczas użycia tej metody wszczepu, można przeszczepić do trzech tysięcy włosów. Czas rekonwalescencji to około 3 – 5 dni. Całkowity powrót do sprawności uzależniony jest od wielkości zabiegu. Po okresie dwutygodniowym dochodzi do wypadania włosów, co jest wynikiem tzw. szoku operacyjnego. Pod jego wpływem włosy przechodzą fazę uśpienia. Po około 3 miesiącach zaczynają odrastać. Na efekt końcowy pacjent musi poczekać co najmniej pół roku. Ten rodzaj zabiegu polecany jest mężczyznom, którzy strzygą się bardzo krótko oraz przy korekcji linijnej owłosionej skóry głowy.

Przeszczep mieszków włosowych metodą Safer

Zabieg ten polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych włosów z cebulkami, z miejsca biorczego, za pomocą urządzenia Safer. Wykorzystuje ono podciśnienie i zasysa pobrany materiał do specjalnej tuby. Pneumatyczne głowice „wstrzeliwują” przeszczepy w wykonane wcześniej w skórze mikropęknięcia. Urządzenie Safer automatyzuje najistotniejsze funkcje zabiegu a pacjent korzysta ze skróconego czasu procedury zabiegowej. Przeszczep za pomocą tej metody jest najbardziej korzystny dla pacjenta z powodu obniżenia ryzyka i inwazyjności. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa maksymalnie 2 dni. W zależności od rodzaju fryzury jaką nosi pacjent, blizny znikną w przeciągu 7 – 21 dni. Ta forma przeszczepu polecana jest wszystkim. Także osobom, które wcześniej poddały się zabiegom metodą Strip czy FUE i nie są zadowolone z efektów.

Transplantacja włosów jest zabiegiem bezpiecznym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym i pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Jak przy każdym zabiegu i w tym przypadku może dojść do powikłań. W sporadycznych sytuacjach dochodzi po zabiegu do ograniczonej infekcji skóry głowy. W przypadku rozległych zabiegów może wystąpić osłabienie czucia skóry głowy, najczęściej o charakterze przejściowym. Zdarza się, że proces łysienia powraca. Następuje to zwykle rok, dwa po zabiegu. Należy wtedy wykonać kolejny zabieg przeczepienia włosów. Dodatkowe zabiegi mogą skutkować odrastaniem grubszych włosów. Nie każdy może poddać się transplantacji włosów, a przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu są m.in. cukrzyca, stany zapalne skóry głowy, choroby układu nerwowego oraz łysienie plackowate.

Źródła: przeszczepywlosow.pl „Kosmetologia Estetyczna” 1, 2013 rok.