Co robić, by Twój mózg pracował lepiej?

18 Paź 2015 | Autor: | Kategoria: Porady, Zdrowie

Chcesz poprawić pracę swojegu mózgu? Zależy CI na tym, by Twoja pamięć była lepsza i byś łatwiej mógł się skoncentrować na pracy czy nauce? Poniżej przedstawiamy kilka prostych metod, dzięki którym z pewnością Ci się uda. I, co ważne, nie kosztują one wiele wysiłku czy pieniędzy!

Kluczowa sprawa to regularne pielęgnowanie szarych komórek. Po pracy więc zamiast włączać nudny serial w telewicji zagraj w scrabble lub strategiczną grę komputerową, rozwiąż krzyżówki czy sudoku lub zrób coś innego, co będzie zmuszało Twój mózg do myślenia.

Nie wszyscy wiedzą, że mózg zużywa aż 20% energii pochodzącej z tego, co na co dzień jemy. Warto więc zadbać o dietę przyjazną mózgowi. Składają się na nią między innymi zielona herbata (poprawia koncentrację i wyostrza jasność umysłu dzięki bogactwu przeciwutleniaczy), czarne jagody (chronią przed działaniem wolnych rodników i oksydacyjnego stresu, poprawiają pamięć, zmniejszają ryzyko Alzheimera i innych otępiennych chorób) czy produkty bogate w kwasy omega 3, takie jak morskie ryby (zwłaszcza tłuste śledzie, sardynki oraz łososie).

Nasz mózg lubi też ruch na świeżym powietrzu, w tym na przykład jogging. Podczas jego uprawiania nasze szare komórki dotleniają się, a dzięki temu zmniejsza się chociażby ryzyko demencji. Regularnie staraj się także podejmować nowe wyzwania, zarówno sportowe, jak i chociażby te, które związane są z dyskusją na trudne tematy. Dzięki nim będziesz zmuszał mózg do pracy, która będzie go regularnie ożywiała. Oczywiście to tylko przykładowe czynności, które wzmocnią szare komórki. Tak naprawdę jest ich zdecydowanie więcej i tylko od Ciebie zależy, z których skorzystasz!