Kierowco – za te rzeczy grozi Ci najsurowsza kara! – cz. II

21 Paź 2015 | Autor: | Kategoria: Motoryzacja, Porady

Poprzedni artykuł, w którym mówiliśmy o spowodowaniu poważnego wypadku drogowego, jeździe po alkoholu czy o nieudzieleniu pomocy ofierze wypadku, nie wyczerpują katalogu sytuacji, za które grożą Ci bardzo surowe kary. Sprawdź więc już teraz, za co możesz dostać bardzo dużą ilość punktów karnych lub nawet pójść za kratki.

policja

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, by ominąć pojazd który zatrzymał się po to, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu – już nigdy więcej niech Ci to nie przyjdzie do głowy. No chyba, że bardzo chcesz dostać od policjanta 10 punktów karnych i mandat w wysokości 500 zł. Taka kara jest przewidziana w sytuacji, gdy nie potrącisz pieszego. Również 10 punktów, ale już „tylko” 350 zł mandatu dostaniesz natomiast wtedy, gdy nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Identyczna karą – czyli 350 zł i 10 punktów – zostaniemy obarczeni wtedy, gdy nie zatrzymamy swojego samochodu widząc na drodze (niekoniecznie na oznakowanym przejściu) osobę niepełnosprawdną, która własnie przechodzi na drugą stronę szosy.

I na koniec klasyka, czyli przekroczenie prędkości. Z automatu dostaniemy za nie 500 zł madatu i 10 punktów karnych. Gorzej będzie tylko wtedy, gdy o tyle samo przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym. Wtedy oprócz wspomnianych kar zostanie nam również zabrane prawo jazdy na minimum 3 miesiące. Okres ten może być dłuższy zależnie od tego czy policjant uzna, że spowodowaliśmy zagrożenie w ruchu drogowym.