9 zimowych przykazań kierowców, cz. I

26 Lis 2012 | Autor: | Kategoria: Motoryzacja, Porady

Nikomu nie trzeba udowadniać, że zima potrafi zaskoczyć tak służby drogowe, jak i samych kierowców. Drobny błąd, a śliska nawierzchnia momentalnie może odwdzięczyć się kolizją, wypadkiem czy niekiedy mniej groźnym wypadnięciem ze swojego pasa jazdy. Aby takich „miłych” niespodzianek uniknąć lub móc szybko zaradzić ich skutkom, każdy kierowca, bez wyjątku, powinien przestrzegać kilku zasad. Poznanie ich pomoże w zachowaniu bezpieczeństwa na zimowej drodze.

Zmiana opon na zimowe

źródło: pro-test.pl

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele traci nie zmieniając opon z letnich czy przejściowych na zimowe. Nawierzchnia sucha od zaśnieżonej czy oblodzonej różni się naprawdę znacznie, więc równie duże różnice powinny występować w oponach. I nie chodzi tu tylko o bieżnik, który oczywiście będzie nieco inny, ale także o mieszankę, z której wykonane są opony. W zależności od użytej do jej wykonania składników ogumienie będzie twardsze bądź miększe, co znacznie wpłynie na sposób jazdy, a zwłaszcza na przyczepność do drogi.

Wymiana płynów

źródło: stodola.eu

Warto sprawdzić, czy zastosowany w naszym samochodzie płyn chłodniczy jest dedykowany zimie, gdyż ten niewłaściwie dobrany potrafi w ujemnych temperaturach szybko zamarznąć  i uszkodzić układ chłodzenia.  Kolejny płyn, który musi być przystosowany do zimy, to płyn do spryskiwaczy. Bez jego odpowiedniego rodzaju albo w ogóle nie wyczyścimy szyb, albo naniesiona na szybę ciecz zamarznie ograniczając naszą widoczność.

Dokładne odśnieżenie auta

źródło: fakt.pl

Brak zadaszonego miejsca parkingowego to przekleństwo w momencie, w którym spadnie obfity śnieg. Wtedy przed wyjazdem w trasę należy koniecznie odśnieżyć całe auto. I nie wystarczy tu zeskrobanie śniegu z tego niewielkiego kawałka szyby, który jest najbliżej kierowcy. Jazda „na czołgistę” może być bowiem bardzo niebezpieczna. Już samo w sobie znacznie ogranicza to widoczność a także może sprawić, że niespodziewane płaty śniegu spadną na szyby, zmniejszając widoczność niemal do zera. Nie brońmy się więc przed porannym odśnieżeniem samochodu, które może i zajmie piętnaście cennych minut, ale przy okazji zapewni pełne bezpieczeństwo poruszania się po ulicach. Warto także pamiętać, że jazda zbyt zaśnieżonym autem może być przyczyną mandatu.